Jóga Retreat s duchovní očistou v peruánské džungli

Datum: 7. 2. 2022 – 16. 2. 2022 (od pondělí do středy)

Místo: peruánská rezervace Tambopata v oblasti Puerto Maldonado – Eco Lodge Explorer´s Inn

Puerto Maldonado: leží v jihovýchodní části Peru na břehu řeky Madre de Dios, v peruánské Amazonii. Je hlavním městem regionu Madre de Dios a provincie Tambopata. 

Explorer´s Inn: jedna z nejstarších eko ubytoven v deštném pralese v Peru a skvělá základna pro objevování přírodních divů Velké Amazonie. Místo udržitelného ekoturismu, kde probíhají biologické výzkumy, se nachází přímo v národní rezervaci Tambopata, jedné z biologicky nejrozmanitějších chráněných oblastí na světě.  

Nabízeny jsou pokoje jedno-, dvou- i tří- lůžkové v bungalovech.

Strava: (snídaně, obědy, večeře) splňuje všechny podmínky pro ayahuasca diety a jóga retreaty, čili je z velké míry veganská a vegetariánská, s vyváženou možností nabídky ryb a drůbeže.

O pořadatelích:

Zuzka Bartáková (Whatsapp +420 607650787): cestujemepoperu.cz/nas-pribeh/

Martina Doležalová (Whatsapp +420 731127528): www.martinadolezalova.cz

Souhrnně:

Program retreatu kombinuje tradiční Hatha jógovou praxi a relaxační jógové styly (jóga nidra, jin jóga, restorativní jóga) s hlubokou duchovní očistou a poznáváním amazonské džungle. Zatímco Zuzka obstarává představování džungle a jejích krás, Martina vede jógové lekce a taktéž čokoládový rituál, očistný rituál s palo santo (santalovým dřevem) ad. 

Díky spolupráci s místním šamanem Gilem bude zájemcům umožněno prožít také hluboké duchovní poznání skrze ayahuasca ceremonie, a to přímo uprostřed panenské džungle v rezervaci.

Součástí programu je mj. také návštěva nativní komunity www.eseeja.org

Důležité: 

Účast v hluboce poznávacích ayahuasca rituálech vyžaduje jistou přípravu, proto je zcela nezbytné, aby všichni, kdo se chtějí těchto rituálů účastnit (je možné je neplatit a vynechat), nahlásili předem Martině:

1. všechny aktuálně užívané léky,
2. všechny operace a důležité ambulantní zákroky, jež proběhly v posledním čtvrt roce,
3. veškeré operace srdce a jiné zásadní operace,
4. veškeré disfunkce fyzické i mentální a mentální potíže.

Užívání drog a farmaceutik typu antidepresiv apod., srdeční přístroje aj. obdobné aparáty se s užitím madre medicína, liány duše, zcela vylučují.

Před vlastní cestou proběhne pro účastníky retreatu online schůzka na Google Meet, kde budou sděleny důležité instrukce a informace. Datum a čas schůzky budou upřesněny.

Program detailně:
Pondělí: Z letiště v Puertu Maldonadu se vydáme na průzkum města Puerto Maldonado a oběd. Budeme pokračovat na zipline dobrodružství, kde necháme vyplavit adrenalin i endorfiny. Přespíme v excelentně hodnoceném Paradise Amazon Lodge and Adventure, kde nás čeká i „sbližovací“ rituál. 

Úterý: Kolem sedmé ráno vyrazíme na jezero Sandoval, které patří mezi nejoblíbenější destinace v Puerto Maldonadu. Dopřejeme si zde i meditační chvilku a krátké jógové protažení. Pokračovat budeme do Amazon Shelter – záchranné stanice pro volně žijící živočichy z džungle, kterou založila obětavá paní Magaly, jež nás stanicí provede a seznámí s osudy jednotlivých živočichů i problematikou ochrany živočichů v Amazonii. Následuje přesun do Nape Lodge, o níž pečuje lokální komunita Ese Eja, kde přespíme. 

Středa: V tento den poznáme, jak žije komunita Ese Eja. Pojedeme na návštěvu přímo do komunity, kde nám bude ukázáno, jakým řemeslům se věnují a jaký je jejich tradiční folklórní odkaz. Budeme si moci zakoupit řemeslně vyráběné produkty, např. náušnice či náhrdelníky ze semínek, včetně oblíbených ochranných huaruro. Posléze se přesuneme (cca dvě hodiny) lodí do našeho centra pro retreat, Explorer´s Inn. Zde proběhne lekce Hatha jógy a večeře. Po večeři zakončíme den unikátním zážitkem, kdy vyrazíme na noční výjezd lodí výše po proudu řeky Tambopata na pozorování kajmanů (cca půlhodiny). Po pozorování několika chráněných druhů kajmanů vypneme motor lodi i veškerá světla a necháme se volně unášet zpět po proudu. Pod zářící noční oblohou budeme naslouchat zvukům noční džungle a vnímat její ohromnou, pulsující, léčivou energii v tichém usebrání.

Čtvrtek: Snídaně, guided meditation (řízená meditace), relaxace (možnost koupání v řece, individuální procházky ad.), polední jóga (jelikož jsme blízko rovníku a slunce zde vychází a zapadá zhruba ve stejnou hodinu, polední jóga má silně nabíjecí účinek sluneční energie), oběd, odpolední siesta (prostor pro vlastní aktivity) a cca kolem půl páté edukativní procházka na místní věž na západ slunce a pozorování života v noční džungli. Po večeři si dopřejeme relaxační a léčivou seanci jóga nidra.

Pátek: Krátký brzký ranní výlet (za úsvitu) na solisko (collpa) pro papoušky, kam se každé ráno slétají zobat jíl. Následuje snídaně a návštěva lokální farmy na druhé straně řeky, kde ochutnáme spoustu zajímavých plodů, včetně avokáda, kakaovníků atd. Budeme mít možnost natrhat i nakoupit si ovoce dle chuti. Po tomto výletu nás čeká oběd a relaxace, odpolední jóga a kratičká podvečerní procházka na tzv. Sunset Point, odkud je možné každý večer pozorovat nádherné západy slunce nad soutokem řek Tambopata a La Torre. Po večeři následuje očistný rituál s palo santo a duchovní i duševní příprava na sobotní ayahuasca ceremonii.

Sobota: Po velmi střídmé snídani nás čeká celodenní ayahuasca ceremonie (nepodává se oběd, ale hodně budeme pít vodu, s níž budeme celkově v průběhu dne pracovat jako s elementem jinové energie kompenzujícím práci se sluneční energií dne v procesu, jímž nás bude matka medicína provázet); po uzavření ceremonie si dopřejeme očistnou koupel v řece a hojnou večeři.

Neděle: Po snídani nás čeká příjemná a snadná procházka džunglí na jezero Tres Chimbadas nebo podél řeky La Torre, oběd, relaxace či spánek, lehká polévka k večeři, noční ayahuasca ceremonie (pracovat budeme s energií noci, jíž na oltáři budeme polarizovat svícemi tedy ohnivou yangovou energií – v rezervaci se velké ohně dělat nesmějí) zakončená o půlnoci.

Pondělí: Po vydatné snídani budeme mít prostor strávit celý den tak, jak si kdo bude přát; může posloužit k usebrání, rozjímání a odpočinku, individuálním procházkám. Oběd a večeře budou podávány standardně. Odpoledne nás čeká lekce jógy a po večeři meditace s léčivými vibračními frekvencemi.

Úterý: Výlet na jezero Cocococha (a jízda v kánoi), kde lze pozorovat unikátní vydry obrovské. Cestou zpět nás čeká poznávání léčivých bylin Amazonie, od sangre de drago po chuchuwasi. Ochutnáme i cordoncillo (kdy nám na pár minut doslova zdřevění pusa – místní rostlinu používají jako anestetikum při bolesti zubů), vyzkoušíme chininovník (který náleží do znaku Peru), napijeme se vody z bambusu či liány. Po obědě a relaxaci následuje odpolední jóga. Posléze budeme mít prostor pro balení a loučení se s prostorem retreatu a džunglí. Po večeři následuje rozlučkový kakaový rituál (kdo hraje na nějaký hudební nástroj, který lze převážet, dovezte si, hudbu k pití kakaa budeme tvořit společně).

Středa: Ráno po snídani odjezd na letiště v Puertu Maldonadu.

Pozn.: Kolem vlastního ubytování (bungalovů) je síť značených stezek, které je možné procházet o samotě či s průvodcem / Zuzkou. Je to alternativní varianta pro ty, kteří by chtěli vynechat nějaké ceremonie nebo by žádali naopak aktivity navíc.

Doporučení:
Jelikož budeme pobývat v oblasti rezervace a veškeré kosmetické přípravky, co použijete, tak zanechají stopu v řece apod., vezměte si s sebou ideálně pouze takové přípravky, které jsou biodegradabilní. Pouze repelent doporučujeme opravdu silný, klidně chemický, taktéž vonné tyčinky s citronovou trávou apod. proti komárům.

Cena:

1) Cena pobytu v Explorer´s Inn (včetně dopravy, výletů a stravy): 90 USD noc/osoba

2) Cena za pondělní ubytování v Paradise Amazon Lodge and Adventure a úterní v Nape Lodge: 50 USD/noc

3) Cena ayahuascy: 50 USD osoba/ceremonie

4) Služby Zuzky: 1500 Kč/pobyt/osoba 

5) Služby Martiny: 2000 Kč/pobyt/osoba (zahrnuje veškerou jógu a rituály s výjimkou rituálů s ayahuascou, jež povede místní šaman)

Bod 1 a 2 si hradí každý individuálně v dolarech na místě.

Bod 3 a 4 tvoří nevratnou zálohu před cestou.

Co nezahrnuje cena:

  • letenku do Limy a dále do Puerto Maldonado
  • cestovní pojištění

Jako měnu si dovezte ideálně americký dolar, který směníte na letišti či jinde (někde jím můžete i přímo platit). Peruánský sol, který vycházel před pandemií na 7 Kč je nyní pouze 5.5 Kč.
*****
Po ukončení retreatu je možnost:
a) vrátit z letiště v Puerto Maldonado do Limy a odtud zpět do ČR

b) vydat se na dvoutýdenní poznávací cesty skrze Peru v doprovodu oficiální průvodkyně Zuzky Bartákové (je již dost plno, takže je nutné přihlásit se co nejdříve)

c) nebo po své ose (nedalekou oblast Cuzca lze prozkoumat i se základní či téměř nulovou znalostí španělštiny, dorozumíte se anglicky) – mnohá doporučení nabízí blog Zuzky či Martiny

d) nebo spolu s Martinou (která není průvodkyní) do oblasti Centrálního Peru a And Huarazu a Carazu

Zuzka jako průvodkyně bude po retreatu pokračovat se zájemci na dvoutýdenní prozkoumávání celého Peru, které zahrnuje:

Hlavní město incké říše – Cusco
Posvátné údolí Inků s množstvím inckých památek, solnými doly, vesničkami a trhy, od kterých se nebudete moci odpoutat
Machu Picchu – právem nejnavštěvovanější památka Jižní Ameriky. V této době má omezenou kapacitu na max. 1100 lidí denně (oproti 4-5 tisícům v době před Covidem), takže budete mít opravdu jedinečnou šanci si ji v klidu užít
Duhové hory – obě jsou silným zážitkem
Jezero Titicaca opět s minimem turistů, plovoucími rákosovými ostrovy národa Urů a bydlením u místních
Colca kaňon – druhý nejhlubší kaňon světa s plachtícími kondory, malými horskými vesničkami a fascinujícími výhledy
Arequipa – nejkrásnější peruánské město postavené z bílé sopečné horniny ležící pod majestátnou sopkou El Misti
 Nazca – záhadné linie v poušti i pohřebiště nazcanské kultury, které se objevilo ve filmu Indiana Jones a Tajemství křišťálové lebky
Poušť s fotogenickou oázou Huacachina, která bývala hojně navštěvovaná, teď je zde však minimum lidí
Ostrovy Islas Ballestas s největšími koloniemi mořských ptáků a lachtanů a těžbou guana a pobřeží s prastarou kulturou Paracas